Ostatní

Istanbul 30.12.2010 - 3.1.2011

Na silvestr 2010-2011, jste vyrazili do Istanbulu. Let 0:30 z Prahy. Překvapivě, v ČR sněžilo a letiště neustále čistilo několik "obr" pluhů. Přílet před 2 hodinou na Asijskou část Istanbulu, konkrétně letiště Sabiha. Hotel ujde. Pokojíček s výhledem do "zdi", ale čistej a útulnej. Dokonce masážní sprcha jůůůůůůůůůůůůů. Zrada přišla při vypouštění. Odpad ucpanej a z čerpadla tekla voda. Prostě Turecko.

Nahoře:  Výhled ze střechy hotelu, kde je jídelna a parádní pohled na okolí a Bosporskou úžinu. Rackové somrujou zbytky ze snídaně.

Dole: Budovy univerzity (jedné z mnoha) cestou od stanice Laleli (kde byl náš hotel) k náměstí Sultanahmed, kde je modrá mešita a Ayasofia. Před vodotryskem je několik fotek hřibitova. Holky mají na náhrobcích kvítky, kluci turbany a fezy.
Nahoře:  Okolí a interiér modré mešity. 5x denně se svolává k modlitbám . VIDEO Je v ní cca 20 000 ks ručně dělaných dlaždiček. Mě fascinují nízko zavěšené lustry.

Dole: Okolí tramvajové trasy, která vede přes centrum. Dali jsme si kafíčko a baklavu (děsně sladký zákusek) s parádní putice, kde se kouří vodní dýmky. Pak stánek s sahlepem, což je řídká sladká krupicová kaše (ve skutečnosti je z asi 10 ingrediencí). Obelisk na hypodromu.
Nahoře:  Náměstí Taxim (ty noční fotky), Bosporský most (mění barvy). Kumpír, místní specialita. Vařená brambora s náplní dle chuti. Upřímě řečeno fujtajksl.

Dole: Egyptský bazar. Nakoupili jsme koření a další cetky. :o)
Dole: Výlet lodí po Bosporu. Nový královský palác Dolmabahce a další budovy, ve kterých je teď luxusní hotel 4 seasons.
Nahoře: Bosporský most. 1074m dlouhý. Pak je ještě jeden, ale ani to nestačí. Už se chystá stavba dalšího a taky tunel. Zajímavé je, že cesta z Evropy do Asie je zadara, ale když chce člověk zpět, tak musí zaplatit. hihhihiihii.

Dole: Pohled z lodi a obrané pevnosti na evropské i asijské straně bosporu. Pak druhý bosporský most.
Nahoře: Pohled do černého moře. A lodě tureckého vojenského námořnictva, které ho střeží.

Dole: Oběd v rybářské vesničce u ústí Bosporské úžiny do Černého moře. Měli jsme rybu. :o) Dája mlaskala a kdo zná mě, tak ví, že sem trpěl :o)
Nahoře:  4 nejsvětější místo muslimů Eyüp (ty první tři jsou Mekka, Medina a Jerusalém). Hrob praporečníka Sultánovy armády. V kašně se muslimové rituálně omývají ledovou vodou. brr.Tol&ar, firma na výrobu kožených oblečků. Poslední fotka je kašna před palácem Topkapi.

Dole: Královský palác Topkapi.
Dole: Ayasofia. Původně Byzantský chrám s nejvyšší kopulí, po dobití Konstatntinopole (pak přejmenován na Istanbul) přestavěn na mešitu.
Nahoře:  Ayasofia. Pohled dovnitř a na zlaté mozaiky.

Dole: Yerebatanská vodárna. www.yerebantan.com. Původní zásobárna vody, která byla přiváděna z Bělehradského lesíku akvadukty. Parádní podzemní prostory. Na úplném konci jsou na dvou sloupech dole hlavy medůzy. Údajně prostě stavitel použil starý hlavice sloupů.
Nahoře:  Za kanálem, což je dáreček pro Soňu následují fotky z Galatské věže a okolí márodního muzea.