Ostatní

Island 29.9 - 3.10.2011

Tak po Srí Lance další "exotika". Island. Je to ostrov v Atlantickém oceánu mezi Grónskem a Velkou Británií na 65 rovnoběžce. Severním okrajem se dotýká severního polárního kruhu. Protože je omýván Golfským proudem, tak má překvapivě příznivé klimatické podmínky. V zimě teploty klesají jen k -6°C. Je to sopečný ostrov s několika ledovci. Rozlohu má asi 100 000 km čtverečních, ale žije zde jen cca 300 000 obyvatel. Naprostá většina na západním pobřeží okolo Rejkjavíku (v překladu kouřová zátoka). Hodně tady fouká vítr a často se mění počasí. Třeba 4-5x během hodiny.

Dole: Odlet z Ruzyně do Keflavíku, kde je američany postavené mezinárodní letiště. Následuje pokus o panoramatický pohled na město z PERLANU (původně nádrže na teplou vodu, teď galerie, museum a restaurace). Pak náš hotel na centrálním náměstí a jeho okolí.


Nahoře: Snídaně v hotelu (kobylky luxující vše co jde. Na Islandu je totiž jídlo hrozně drahý). Pak noční fotky náměstí. Islanďani o víkendech chlastaj jak blázni. Do němoty a pak se ploužej po tom náměstí.

Dole: Místní kanál (pro Soňu), pak večere v restauraci. Já pifko a jehněčí stejky. Dája platýze. Moc dobrý. Cena 9000 ISK = cca 1400 Kč. Následují fotky domečků v centru Rejkjavíku.
Nahoře: Přístav, odkud jsme jeli na plavbu za verlybami. 3,5 hodiny houpání, mořské nemoci a ho***. Tééda jeden delfín a párek sviňuch. 55 EUR za kus v čudu. Ale máme poukázku na další plavbu zdarma. Pokud někdo pojedete na Island, tak se můžem domluvit na ceně. :o)

Dole: Jediné koleje a lokomotiva na Islandu. Pak budova "Harfa", což je takovej kulturák. Pak budova parlamentu. Na Islandu je všechno takové menší. Pak katedrála, zase prťavá a socha nějakýho chlapa. Prý národní buditel :o). Dál budova radnice a krmení labutí a kačen.
Nahoře: Soukromý tryskáč, přistávající na Rejkjavíckém letišti (jen malý ééra prominentů). Dál pár budov vlády a ministerstev. Hipíkama opletený strom. Poslední fotky jsou protestanská katedrála.

Dole: Nejzápadnější výspa Islandu. Maják, vítr a zaparkovaná loď. Pak cesta autobusem dál po ostrově. Duha, která je vidět skoro každý den a fotky krajiny. Ta kupole je buď vodárna, nebo americký radar. US ARMY má na Isladnu základnu.
Nahoře: Místní vesnička, kde sem pózoval u kotvy, místní koně (100% čistá rasa) . Pak místo, kde se střetávají americká a euroasijská zemská deska. Poslední fotky jsou geotermální elektrárna.

Dole: Pobřeží. Socha Alky velké. Zde byla prý zabita poslední žijící. Pak nákup jídla v supermarketu a fotky vesničky.
Nahoře: Blue Lagoon. Termální koupaliště. Úžasný. Venku vítr, cca 10°C. Voda má asi 50°C. Paráda.

Dole: Tady vyvěrá "hovnovice". Syrné prameny. Horké a smradlavé.
Nahoře: Tohle je místní obdoba domu Járy Cimrmana. Asi 70 let sbíral místní nadšenec kdejakej bordel z ostrova. Vzniklo z toho musem všeho možnýho. Průvodcem je francouzka Ema. Taky tady mají památníček setkání prezidentů Regana a Gorbačova.

Dole: Ve vedlejší hale je technické museum osidlování Islandu.
Nahoře: Skogafoss. Jeden z mnoho vodopádů. Parádně sem se v něm zmáchal. Pak pár oveček, které jsou všude a šplhají hooodně vysoko.

Dole: Brána na Island. Průchod v útesech a několik solitérních skal v moři. Tady jsme sbírali kamínky a honili se s místním psékem. Následuje cesta k ledovci a dalším vodopádům.
Nahoře: Tingvellír.Historické místo, kde se scházel Islandský sněm (u té vlajky byl řečník, který mluvil k davům). Zároveň to byl velký trh. Do jezírek se házeli čarodějnice. Teď se tam házej prachy. :o)

Dole: Pole gejzírů. Pojmenování gejzír je odsud. Dnes už ale chrlí, jen gejzír jménem Strokur. Ale horká voda tady vyvěrá všude možně. Díry do země působí děsivě. Pak další vodopád Gullfoss 1, 2 a na konci již neaktivní sopečný kráter.