Ostatní |
Island 29.9 - 3.10.2011 |
Tak po Srí Lance další "exotika". Island. Je to ostrov v Atlantickém oceánu mezi Grónskem a Velkou Británií na 65 rovnoběžce. Severním okrajem se dotýká severního polárního kruhu. Protože je omýván Golfským proudem, tak má překvapivě příznivé klimatické podmínky. V zimě teploty klesají jen k -6°C. Je to sopečný ostrov s několika ledovci. Rozlohu má asi 100 000 km čtverečních, ale žije zde jen cca 300 000 obyvatel. Naprostá většina na západním pobřeží okolo Rejkjavíku (v překladu kouřová zátoka). Hodně tady fouká vítr a často se mění počasí. Třeba 4-5x během hodiny. Dole: Odlet z Ruzyně do Keflavíku, kde je američany postavené mezinárodní letiště. Následuje pokus o panoramatický pohled na město z PERLANU (původně nádrže na teplou vodu, teď galerie, museum a restaurace). Pak náš hotel na centrálním náměstí a jeho okolí. |
Dole: Místní kanál (pro Soňu), pak večere v restauraci. Já pifko a jehněčí stejky. Dája platýze. Moc dobrý. Cena 9000 ISK = cca 1400 Kč. Následují fotky domečků v centru Rejkjavíku.
Dole: Jediné koleje a lokomotiva na Islandu. Pak budova "Harfa", což je takovej kulturák. Pak budova parlamentu. Na Islandu je všechno takové menší. Pak katedrála, zase prťavá a socha nějakýho chlapa. Prý národní buditel :o). Dál budova radnice a krmení labutí a kačen.
Dole: Nejzápadnější výspa Islandu. Maják, vítr a zaparkovaná loď. Pak cesta autobusem dál po ostrově. Duha, která je vidět skoro každý den a fotky krajiny. Ta kupole je buď vodárna, nebo americký radar. US ARMY má na Isladnu základnu.
Dole: Pobřeží. Socha Alky velké. Zde byla prý zabita poslední žijící. Pak nákup jídla v supermarketu a fotky vesničky.
Dole: Tady vyvěrá "hovnovice". Syrné prameny. Horké a smradlavé.
Dole: Ve vedlejší hale je technické museum osidlování Islandu.
Dole: Brána na Island. Průchod v útesech a několik solitérních skal v moři. Tady jsme sbírali kamínky a honili se s místním psékem. Následuje cesta k ledovci a dalším vodopádům.
Dole: Pole gejzírů. Pojmenování gejzír je odsud. Dnes už ale chrlí, jen gejzír jménem Strokur. Ale horká voda tady vyvěrá všude možně. Díry do země působí děsivě. Pak další vodopád Gullfoss 1, 2 a na konci již neaktivní sopečný kráter.